Hikayeler

15 Ekim 2019

Bir Dakika

Kategori: Hikayeler

Fatma Albayrak

Bir Dakika

 Mumbai’nin o günkü sıcak ve bunaltıcı havasında dışarı çıkmanın Çin işkencesinden hiçbir farkı yoktu. Tabii buzdolabınız boş olunca işler biraz değişiyor. Hayatın hızlı akışında eriyip giden insanların arasından zar zor sıyrılan Adam, kendini gördüğü ilk markete attı ve bin dört yüz otuz yedi yıllık klimadan gelen havayı içine çekti. Hiç yoktan iyiydi değil mi? Mesela bomboş evinde bir muz parçası dahi olsa dışarı çıkma sefaleti ortadan kalkardı. Ama yoktu işte… O aptal kediyle neden yemeğini paylaşmıştı sanki?

04 Eylül 2019

Hiç Kimse'ye

Kategori: Hikayeler

Fatma Albayrak

Hiç Kimse'ye

Hiç Kimse,

Sana öyle gıpta ederim ki…

Hiç Kimse,

Varlığını öyle derinden hissederim ki…

Hiç Kimse evinden çıktı fakat kapıyı kilitlemedi. 37. defa girdiği bakkala bir kez daha kendini tanıttı. Saygısızlık olmasın diye şapkasını bile çıkartmıştı. 36. ekmeğini aldı. Veda edip çıkınca ekmeğinin yarısını kuşlara dağıttı. Tek başınaydı, yemeklerini israf etmekten sıkılmıştı. 34. kez beslediği kuşlar onu ilk defa görmüşçesine korkuyla yaklaştılar yanına…

 

12 Mart 2018

Gökyüzü

Kategori: Hikayeler

Fatma Albayrak

Gökyüzü

Gün ışıklarının gözünün üzerinde dans etmeye başlamasıyla çocuk heyecanla yatağından sıçradı. “Günaydın Gökyüzüüüüüüüü!” dedi zevkle.

 Çocuk, kurak ama yine de yeşil denilebilecek bir kasabada anne ve babasıyla yaşıyordu. Son bir yıldır kendisinde tuhaf haller vardı. 

02 Kasım 2017

Dünyanı Gez

Kategori: Hikayeler

Fatma Albayrak

Dünyanı Gez

Perdeleri her zamanki gibi kapalı olan yaşlı adamın gözleri uzun zamandır taze gün ışığı görmemişti. Ayağa kalktı ve evdeki eşyaları bir süreliğine izledi. “Ne eğlencesiz bir yerde yaşıyorum böyle!” dedi söylenerek. Gerçekten de öyleydi. Kahverengi ve siyah renkleriyle dolu evi, kocaman bir kazanı andırıyordu. İçeri kimseler girmezdi. O da nadiren çıkardı. Eski tarz bir kıyafet anlayışı vardı. Cep mendili taşır, çatık kaşları her zaman aynı şekilde dururdu. Saçları gri ve taranmıştı. Mutsuz bir şekilde kahvaltısını yaptı. Penceresine bir şeyin isabet etmesiyle başını dışarı çıkarttı. “NE YAPIYORSUN SEN?” dedi bağırarak.

04 Aralık 2017

Küçük'lerin Sözlüğü

Kategori: Hikayeler

Fatıma Albayrak

Küçük'lerin Sözlüğü

 Güzel bir okul sabahı (tabii bir okul sabahı ne kadar güzel olabilirse) Küçük Çocuk sıra arkadaşı olan Küçük Kız’a selam verdi. İçten içe ona karşı bir şeyler hissediyor gibiydi fakat bunun ne olduğunu bilmiyordu. İçinde hissettiği tuhaflıklardan dolayı Küçük Kız’a ‘Acı’ ismini vermişti.  İkisi en ön sıradaydılar ve bu konuşmalarına pek engel olmazdı. Öğretmenlerin sorularına asla verilmeyecek cevaplar verirlerdi ve her gün yapacak bir şeyler bulurlardı. Küçük Çocuk, Küçük Kız’ın önündeki kalın kitabı görünce bir an duraksadı.